czech flagslovakia flag
Logo
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 111 EUR a máte dopravu ZADARMO

 1. Úvod
 2. Najčastejšie otázky | FAQ
 3. Ako Vybrať prvý luk
Ako vybrať prvý luk

S výberom prvého luku sa stretol každý z nás a všetci sme zozačiatku tápali. Nie je nič jednoduchšie ako si prečítať tento článok. A ak by ste aj napriek tomu nevedeli, stačí nám napísať, veľmi radi Vám poradíme.

Základný lukostrelecký slovník:

 • skratka RH = označuje strelca, ktorý drží luk v ľavej ruke a tetivu naťahuje pravou
 • skratka LH = označuje strelca, ktorý drží luk v pravej ruke a tetivu naťahuje ľavou
 • 1" (palec) = 2,54 cm
 • 1 LBS (libra) = 0,454 kg

Uvedená veľkosť u niektorých druhov tovaru nie je smerodajná a veľmi často ide tovar upraviť na požadovanú veľkosť.

Ako vyberať?

Tu uvádzame jednoduchý návod pre výber vhodného luku, alebo ako vybrať prvý luk. Vychádzame z toho, že máte záujem o športovú lukostreľbu reflexným lukom.

1) Strana luku. Ste pravák alebo ľavák? Ak ste pravák, držíte luk v ľavej ruke a tetivu naťahujete pravou. V tom prípade vybavenie, ktoré potrebujete, bude mať označenie RH. U ľaváka bude samozrejme všetko naopak a označenie vášho vybavenia je LH.

2) Veľkosť luku. Je veľké množstvo druhov lukov, ale predpokladáme, že ste si už nejaký luk vyhliadli a preto prejdeme k výberu správnej veľkosti. Budeme sa zaoberať najčastejším výberom, a to športovým (olympijským) reflexným lukom.

 • 66" luk je vhodný pre dĺžku náťahu* do 28"
 • 68" luk je vhodný pre dĺžku náťahu* do 30"
 • 70" luk je vhodný pre dĺžku náťahu* nad 29"

* Dĺžka náťahu - Pre meranie dĺžky náťahu môžeme napríklad použiť tento spôsob: Stojíme rovno, predpažíme ruku a natiahneme prsty. Medzi končeky prstov chytíme meter a zmeriame vzdialenosť od končekov prstov po dolnú časť brady. Nameraná hodnota je dĺžka vášho náťahu a dĺžka šípov, ktoré by ste si mali vybrať.

Potom tu máme tradičné, lovecké luky, ktorých dĺžky sa pohybujú okolo 60". Taká dĺžka je vhodná pre dospelé osoby. Dĺžku luku 60" môžu bez problémov používať osoby o vzrastu 165-185 cm. Hodnota je orientačná a pre začiatočníkov nie je až zas tak podstatná.

3) Sila luku. Všeobecne platí, že by človek nemal luk preťahovať alebo sa s ním biť, ale mal by pre neho byť relaxáciou a technickou záležitosťou. Najmä zo začiatku je dôležité získať techniku ​​a naučiť svaly pracovať tak, ako majú. Na zvyšovanie sily budete mať času v ďalších rokoch veľa.

Odporúčané sily pre prvý luk*:

 • Deti do 13 rokov, luky o sile do 15 LBS
 • Ženy a mládež, luky o sile 18 LBS až 26 LBS
 • Muži, luky o sile 24 LBS až 28 LBS

* Tieto hodnoty sú naozaj len orientačné, sila luku je veľmi individuálna záležitosť

Výber šípov. Ako vybrať šípy, keď začínam s lukostreľbou? Vytvorili sme stručný článok, ktorý vám určite odpovie. Prečítať tu.