czech flagslovakia flag
Logo
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 111 EUR a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Tetivy

Tetivy

Tetiva je sústava vlákien, ktorá je na svojich koncoch opatrená očkami, ktoré sa umiestňujú do zárezov nachádzajúcich sa na koncoch ramien luku. Môžu byť z prírodného, ​​alebo umelého materiálu. Medzi najznámejšie prírodné materiály patria šľachy, prípadne koža, ale napríklad aj konope. Medzi tie syntetické, teda umelé radíme dakron, kevlar a mnoho ďalších. V súčasnej dobe prichádzajú na trh moderné materiály, ktoré sa pri natiahnutí len veľmi málo predlžujú.
Tetivy sa najčastejšie vyrábajú z dakronového vlákna. Vždy z niekoľkých vlákien, najčastejšie z 12 až 16, ale robia sa aj z 20 a viac. Záleží na tom, pre aký silný luk sú určené. Pre svoju pevnosť a správny výkon sa pri nasadení na luk zakrútia do špirály. Tetiva sa používaním ničí a časom sa začne štiepiť na veľmi jemné vlákna. To nám signalizuje, že by sa mala namazať. Tetivy natierame špeciálnym voskom, ktorý tiež nájdete v našej ponuke.
Podľa účelu sa na tetivy umiestňujú ešte rôzne tlmiče, ktoré pomáhajú v útlme drobných vibrácií, ktoré pretrvávajú ešte nejakú chvíľu po vypustení luku.